Pravidla chlazení v ledničce

Pravidla chlazení. Kam uložit potraviny, aby byly co nejčerstvější

 

 

Ukládání v chladničce by mělo mít svůj systém. Nejhorší je naskládat nákup do polic bez rozmyslu. Každý prostor má totiž jinou vlhkost. Zároveň každá potravina vyžaduje jiné nároky na uskladnění.

Pravidla chlazení. Kam uložit potraviny, aby byly co nejčerstvější

Vše začíná nákupem. Před odchodem z domácnosti se podívejte, co v chladničce vlastně máte a co přesně je potřeba dokoupit. Pečlivě čtěte informace na obalech. Kromě informací o složení produktu se na obalech uvádí konečné datum spotřeby, které je dvojího druhu: "spotřebujte do" a "minimální trvanlivost do".

Tipy pro efektivní uchování v chladničce

Správným uchováním potravin je možné udržet je déle čerstvé. K dokonalému skladování je třeba zachovat konstantní teplotu (přibližně 4 °C) a vhodnou úroveň vlhkosti (70 až 85 %) v celém prostoru chladničky, ideálně pak s možností umístit suroviny, které vyžadují odlišnou teplotu, do separátní části.

Ideální teploty pro vybrané skupiny potravin:

 • Maso a ryby: přibližně 0 °C
 • Ovoce a zelenina (bobuloviny, zelí, listová zelenina): 2 °C
 • Mléčné výrobky: přibližně 4 °C
 • Tropické ovoce (ananas, mango apod.): 8 až 10 °C

Ovoce a zeleninu před uložením do chladničky nemyjte a skladujte je v přihrádce pro ovoce ve spodní části ledničky. Mléčné výrobky a vejce se zpravidla ukládají do přihrádek ve dveřích, kde snadno zkontrolujete data spotřeby. Nezapomeňte, že mléčné výrobky byste neměli skladovat hned vedle masa nebo ryb, protože snadno pohlcují zápach.

Maso, ryby a drůbež umístěte do nejnižší přihrádky, a to na misce obalené přilnavou fólií nebo ve vzduchotěsném obalu. Čerstvé ryby je vhodné očistit, vykuchat, vykostit, nakrájet a poté uchovat v chladu.

Jídlo je dobré označovat, například jasně popsat, co bude již brzy prošlé a mělo by se co nejdříve spotřebovat. Nikdy do chladničky neukládejte nic horkého. Tím zvýšíte teplotu v celém prostoru, vystupňujete kondenzaci  a můžete způsobit vznik plísní.

Nakonec pamatujte i na to, abyste chladničku nepřeplňovali: produkty by neměly být skladovány přímo u stěn, aby chladný vzduch mohl kolem jídla lépe cirkulovat.

Pravidla mrazení potravin

 • Zmrazujte pouze ty nejkvalitnější potraviny, které jsou čerstvé.
 • Jídlo nejprve vložte na několik hodin do chladničky, aby se snížila jeho teplota, a teprve poté jej přesuňte do mrazničky. Voda přirozeně obsažená v potravinách se přemění v ledové krystalky, čímž se zamezí působení bakterií. Čím rychleji se jídlo zmrazí, tím lepšího výsledku dosáhnete.
 • Zmrazujte potraviny při teplotě - 18 °C a nižší.
 • Uspořádejte obsah mrazničky podle kategorií potravin, abyste vše snadno a rychle nalezli.
 • Balíčky s jídlem srovnejte v mrazničce tak, abyste nejdéle skladované kusy spotřebovali jako první.
 • Na každý balíček nebo obal dejte štítek s datem zmrazení. Snadno tak zkontrolujete maximální datum spotřeby a ihned rozpoznáte obsah bez nutnosti balíček otevírat.
 • Balíčky určené ke zmrazení nikdy nestohujte na sebe. Rozložte je do jedné vrstvy v různých přihrádkách a na sebe je ukládejte až poté, co zmrznou do tuhého stavu.
 • Snažte se zamezit výraznějšímu kolísání teplot, aby nedocházelo k rozmrazování potravin a jejich opětnému zmrazování.